Lenovo ThinkPad X1 Carbon Gen 13 Aura Edition Intel Core Ultra 7 255U Laptop 35.6 cm (14") WUXGA 16 GB LPDDR5x-SDRAM 512 GB SSD Wi-Fi 6E (802.11ax) Windows 11 Pro English Black
£1675.84
Lenovo ThinkPad X1 Carbon Gen 13 Aura Edition, Intel Core Ultra 7, 35.6 cm (14"), 1920 x 1200 pixels, 16 GB, 512 GB, Windows 11 Pro
1 in stock
SKU: 21NX007BUK
A Revolutionary Laptop With Evolutionary FeaturesExpect Excellence- 14'' AI PC for business — imagined with Intel®- Lenovo Aura Edition features for optimized productivity & day-to-day experience- Our thinnest & lightest 14'' ThinkPad X1 yet — less than 1kg- Super-long battery life & customer-replaceable battery for extended lifecycle- Lowest carbon footprint X1 yetCopilot+ PC experiences are coming. Requires free updates available starting later this year. Timing varies by device and region. See aka.ms/copilotpluspcs.
E&OE
- Laptop Clamshell Black
- Intel Core Ultra 7 255U Processor cores: 12
- 35.6 cm (14") WUXGA 1920 x 1200 pixels IPS LED backlight 16:10
- 16 GB LPDDR5x-SDRAM 8400 MHz
- 512 GB SSD
- Intel® Graphics
- Wi-Fi 6E (802.11ax) Bluetooth 5.3
- Lithium-Ion (Li-Ion) 57 Wh 65 W
- Windows 11 Pro 64-bit
| Weight | 1.01kg |
|---|---|
| Brand | Lenovo |
| Display diagonal | 35.6 cm (14") |
| Processor family | Intel Core Ultra 7 |
| Internal memory | 16 GB |
| Total storage capacity | 512 GB |
| On-board graphics card | Yes |
| Operating system installed | Windows 11 Pro |