ASUS ROG Strix OLED XG27AQDPG computer monitor 67.3 cm (26.5") 2560 x 1440 pixels Wide Quad HD QD-OLED Black
£1000.24
42 in stock
SKU: 90LM0C50-B01971
ROG Strix OLED XG27AQDPG gaming monitor ― 27-inch (26.5-inch viewable) QHD QD-OLED panel, 500Hz, 0.03ms (GTG), OLED Anti-Flicker 2.0, custom heatsink, OLED Care Pro, Neo Proximity Sensor, G-SYNC® compatible, VESA DisplayHDR™ 500 True Black, uniform brightness, 99% DCI-P3, true 10-bit color, DisplayWidget CenterONE FOR ALLROG Strix OLED XG27AQDPGThe ROG Strix OLED XG27AQDPG is a 27-inch, 500Hz QHD gaming monitor. The cutting-edge QD-OLED panel offers greater longevity compared to previous OLED technologies and minimal flicker―even when frame rates fluctuate. With the addition of the Neo Proximity Sensor in the new ROG OLED Care Pro suite, the monitor transitions to a black screen when no user is detected, guarding against burn-in.
E&OE
- 67.3 cm (26.5") Black
- Height adjustment 11 cm
- HDMI HDMI version: 2.1 DisplayPorts quantity: 1 DisplayPort version: 1.4
- Screen shape: Flat
- Maximum refresh rate: 500 Hz Response time: 0.03 ms Response time measurement type: GTG (Gray to Gray)
- 2560 x 1440 pixels Wide Quad HD Panel type: OLED
- Energy efficiency class (SDR): F
| Weight | 9.20kg |
|---|---|
| Brand | ASUS |
| Display diagonal | 67.3 cm (26.5") |
| Display resolution | 2560 x 1440 pixels |
| Response time | 0.03 ms |
| Screen shape | Flat |
| Maximum refresh rate | 500 Hz |
| Height adjustment | Yes |