Acer Nitro V 16 AI V16 AI (ANV16-42) gaming laptop - AMD Ryzen 7 260, NVIDIA RTX 5050, 16" 180Hz WUXGA (1920x1200), 16GB DDR5, 512GB SSD
£1542.84
Acer Nitro V 16 AI V16 AI (ANV16-42) gaming laptop - AMD Ryzen 7 260, NVIDIA RTX 5050, 16" 180Hz WUXGA (1920x1200), 16GB DDR5, 512GB SSD, AMD Ryzen™ 7, 3.8 GHz, 40.6 cm (16"), 1920 x 1200 pixels, 16 GB, 512 GB
24 in stock
SKU: NH.QYWEK.003
Acer Nitro V 16 AI V16 AI (ANV16-42) gaming laptop - AMD Ryzen 7 260, NVIDIA RTX 5050, 16" 180Hz WUXGA (1920x1200), 16GB DDR5, 512GB SSD. Product type: Laptop, Form factor: Clamshell. Processor family: AMD Ryzen™ 7, Processor model: 260, Processor frequency: 3.8 GHz. Display diagonal: 40.6 cm (16"), HD type: WUXGA, Display resolution: 1920 x 1200 pixels. Internal memory: 16 GB, Internal memory type: DDR5-SDRAM. Total storage capacity: 512 GB, Storage media: SSD. On-board graphics card model: AMD Radeon 780M. Operating system installed: Windows 11 Home. Product colour: Black
| Weight | 3.76kg |
|---|---|
| Brand | Acer |
| Display diagonal | 40.6 cm (16") |
| Processor family | AMD Ryzen™ 7 |
| Internal memory | 16 GB |
| Total storage capacity | 512 GB |
| On-board graphics card | Yes |
| Operating system installed | Windows 11 Home |