Acer Predator Helios Neo 16 AI (PHN16-I71) gaming laptop - Intel Core Ultra 9 290HX Plus, NVIDIA RTX 5080, 16" 240Hz WQXGA (2560x1600), 32GB DDR5, 1TB SSD
Acer Predator Helios Neo 16 AI (PHN16-I71) gaming laptop - Intel Core Ultra 9 290HX Plus, NVIDIA RTX 5080, 16" 240Hz WQXGA (2560x1600), 32GB DDR5, 1TB SSD, Intel Core Ultra 9, 40.6 cm (16"), 2560 x 1600 pixels, 32 GB, 1 TB, Windows 11 Home
18 in stock
SKU: NH.U46EK.001
Acer Predator Helios Neo 16 AI (PHN16-I71) gaming laptop - Intel Core Ultra 9 290HX Plus, NVIDIA RTX 5080, 16" 240Hz WQXGA (2560x1600), 32GB DDR5, 1TB SSD. Product type: Laptop, Form factor: Clamshell. Processor family: Intel Core Ultra 9, Processor model: 290HX Plus. Display diagonal: 40.6 cm (16"), HD type: WQXGA, Display resolution: 2560 x 1600 pixels. Internal memory: 32 GB, Internal memory type: DDR5-SDRAM. Total storage capacity: 1 TB, Storage media: SSD. On-board graphics card model: Intel® Graphics, Discrete graphics card model: NVIDIA® GeForce RTX™ 5080 Laptop GPU. Operating system installed: Windows 11 Home. Product colour: Black
Weight 4.74kg
Brand Acer
Display diagonal 40.6 cm (16")