MSI Raider 18 HX AI A2XWJG-009UK Intel Core Ultra 9 285HX Laptop 45.7 cm (18") UHD+ 64 GB DDR5-SDRAM 4 TB SSD NVIDIA GeForce RTX 5090 Wi-Fi 7 (802.11be) Windows 11 Home Advanced UK English Black
£4283.3
MSI Raider 18 HX AI A2XWJG-009UK, Intel Core Ultra 9, 5.5 GHz, 45.7 cm (18"), 3840 x 2400 pixels, 64 GB, 4 TB
2 in stock
SKU: 9S7-182462-009
Two cosmic-level powers converged, lit up like a supernova, thus born the new cosmic-level gaming powerhouse: Raider 18 HX AI. Featuring up to Intel® Core™ Ultra 9 processor 285HX and NVIDIA® GeForce RTX™ 5090 Laptop GPU , with improved efficiency and graphics power, overboost ultra getting higher up to 260W paired with a 18" display, witness and experience this new speculator with glamour and power.
E&OE
- Gaming Laptop Clamshell Black
- Intel Core Ultra 9 285HX 5.5 GHz Processor cores: 24
- 45.7 cm (18") UHD+ 3840 x 2400 pixels Mini LED 16:10
- 64 GB DDR5-SDRAM 6400 MHz 2 x 32 GB
- 4 TB SSD
- NVIDIA GeForce RTX 5090 24 GB Intel® Graphics
- Wi-Fi 7 (802.11be) 2500 Mbit/s Bluetooth 5.4
- Lithium Polymer (LiPo) 99.99 Wh 400 W
- Windows 11 Home Advanced
| Weight | 4.00kg |
|---|---|
| Brand | MSI |
| Display diagonal | 45.7 cm (18") |
| Processor family | Intel Core Ultra 9 |
| Internal memory | 64 GB |
| Total storage capacity | 4 TB |
| On-board graphics card | Yes |
| Operating system installed | Windows 11 Home Advanced |