ASUS Zenbook S14 UX5406SA-PZ228W laptop Copilot+ PC Intel Core Ultra 7 256V 35.6 cm (14") Touchscreen 3K 16 GB LPDDR5x-SDRAM 1 TB SSD Wi-Fi 7 (802.11be) Windows 11 Home White
£1048.92
out of stock
SKU: UX5406SA-PZ228W
New Zen with superior AIExperience the world-changing power of AI with Zenbook S 14, a new-era ASUS Copilot+ PC that combines an exceptional 1.1 cm-slim1 design with cutting-edge technology. Its all-metal body — with a unique Ceraluminum™ high-tech ceramic lid and nature-inspired colors — houses next-level AI capabilities, driven by up to the latest Intel® Core™ Ultra 9 processor (Series 2) with ambient cooling minimize noise. Immerse yourself in a visual feast with the stunning 3K ASUS Lumina OLED2 display, complemented by rich and powerful sound from the four-speaker audio system. Zenbook S 14 brings you elegance, power, and innovation in a slim and sophisticated package.
E&OE
- Home Laptop Clamshell White
- Intel Core Ultra 7 256V Processor cores: 8
- Touchscreen 35.6 cm (14") 3K 2880 x 1800 pixels OLED Gloss 16:10
- 16 GB LPDDR5x-SDRAM
- 1 TB SSD
- Intel Arc Graphics 140V
- Wi-Fi 7 (802.11be) Bluetooth 5.4
- Lithium-Ion (Li-Ion) 72 Wh 65 W
- Windows 11 Home 64-bit
| Weight | 1.20kg |
|---|---|
| Brand | ASUS |
| Display diagonal | 35.6 cm (14") |
| Processor family | Intel Core Ultra 7 |
| Internal memory | 16 GB |
| Total storage capacity | 1 TB |
| On-board graphics card | Yes |
| Operating system installed | Windows 11 Home |