ASUS ROG Zephyrus G16 GA605KM-QR010W AMD Ryzen™ AI 7 350 Laptop 40.6 cm (16") 2.5K 32 GB LPDDR5x-SDRAM 1 TB SSD NVIDIA GeForce RTX 5060 Wi-Fi 7 (802.11be) Windows 11 Home Grey
£2099.79
out of stock
SKU: GA605KM-QR010W
ROG ZEPHYRUS G16 (GA605)Performance Meets PrecisionPerformanceThe Dawn of A New AgeGame and create with ease on this Windows 11 Pro powered machine. Featuring an AMD Ryzen™ AI 7 350 processor and an NVIDIA® GeForce RTX™ 5070 Laptop GPU, this 16-inch machine can easily handle the latest games and creative software. Cutting-edge AI features powered by AMD Ryzen™ AI and NVIDIA GeForce RTX™, as well as Microsoft Copilot for enhanced day-to-day productivity. As a certified Copilot+ PC, this machine is ready for all kinds of AI operations, offering better productivity and gaming utility with less power usage.
E&OE
- Gaming Laptop Clamshell Grey
- AMD Ryzen™ AI 7 350 2 GHz Processor cores: 8
- 40.6 cm (16") 2.5K 2560 x 1600 pixels OLED Gloss 16:10
- 32 GB LPDDR5x-SDRAM 7500 MHz
- 1 TB SSD
- NVIDIA GeForce RTX 5060 8 GB NVIDIA G-SYNC AMD Radeon 860M
- Wi-Fi 7 (802.11be) Bluetooth 5.4
- Lithium-Ion (Li-Ion) 90 Wh 200 W
- Windows 11 Home 64-bit
| Weight | 1.85kg |
|---|---|
| Brand | ASUS |
| Display diagonal | 40.6 cm (16") |
| Processor family | AMD Ryzen™ AI 7 |
| Internal memory | 32 GB |
| Total storage capacity | 1 TB |
| On-board graphics card | Yes |
| Operating system installed | Windows 11 Home |