ASUS TUF Gaming A16 FA607NUQ-RL009W AMD Ryzen™ 7 170 Laptop 40.6 cm (16") WUXGA 16 GB DDR5-SDRAM 512 GB SSD NVIDIA GeForce RTX 4050 Wi-Fi 6 (802.11ax) Windows 11 Home Grey, Black
£875.97
ASUS TUF Gaming A16 FA607NUQ-RL009W, AMD Ryzen™ 7, 3.2 GHz, 40.6 cm (16"), 1920 x 1200 pixels, 16 GB, 512 GB
out of stock
SKU: FA607NUQ-RL009W
Portable Power, Maximum ImpactThe design philosophy behind the TUF Gaming A16 is all about blending power with portability. With this lightweight all-around powerhouse, you can enjoy seamless performance wherever you go.
E&OE
- Gaming Laptop Clamshell Grey, Black
- AMD Ryzen™ 7 170 3.2 GHz Processor cores: 8
- 40.6 cm (16") WUXGA 1920 x 1200 pixels IPS-Level LED backlight 16:10
- 16 GB DDR5-SDRAM 4800 MHz
- 512 GB SSD
- NVIDIA GeForce RTX 4050 6 GB NVIDIA G-SYNC AMD Radeon 680M
- Wi-Fi 6 (802.11ax) Ethernet LAN 10,100,1000 Mbit/s Bluetooth 5.3
- Lithium-Ion (Li-Ion) 56 Wh 180 W
- Windows 11 Home 64-bit
| Weight | 2.20kg |
|---|---|
| Brand | ASUS |
| Display diagonal | 40.6 cm (16") |
| Processor family | AMD Ryzen™ 7 |
| Internal memory | 16 GB |
| Total storage capacity | 512 GB |
| On-board graphics card | Yes |
| Operating system installed | Windows 11 Home |