Alienware AW2724DM computer monitor 68.6 cm (27") 2560 x 1440 pixels Quad HD LCD Black
£181.2
Alienware AW2724DM, 68.6 cm (27"), 2560 x 1440 pixels, Quad HD, LCD, 1 ms, Black
out of stock
SKU: GAME-AW2724DM
27" monitor optimized for everyday gaming. Features a QHD display on an InfinityEdge screen, delivering gameplay that springs to life.
E&OE
- 68.6 cm (27") Black
- Height adjustment 11 cm
- USB upstream port type: USB Type-B HDMI HDMI version: 2.1 DisplayPorts quantity: 2 DisplayPort version: 1.4
- Screen shape: Flat
- Maximum refresh rate: 180 Hz Response time: 1 ms Response time measurement type: GTG (Gray to Gray)
- 2560 x 1440 pixels Quad HD Panel type: IPS
- Energy efficiency class (SDR): F ENERGY STAR RoHS
| Weight | 9.95kg |
|---|---|
| Brand | Alienware |
| Display diagonal | 68.6 cm (27") |
| Display resolution | 2560 x 1440 pixels |
| Response time | 1 ms |
| Screen shape | Flat |
| Maximum refresh rate | 180 Hz |
| Height adjustment | Yes |