EIZO ColorEdge CG2420 computer monitor 61.2 cm (24.1") 1920 x 1200 pixels WUXGA Black
£844.26
EIZO ColorEdge CG2420, 61.2 cm (24.1"), 1920 x 1200 pixels, WUXGA, 10 ms, Black
out of stock
SKU: CG2420-BK
Hassle-free maintenance and optimal color reproduction for professionals to express their visionLet your imagination soar with this professional-level model for use in photography, design, print, and post production. It features a built-in self calibration sensor for hassle-free monitor maintenance, vivid colors reproduced to industry standards, and exceptionally high contrast for producing true blacks.
E&OE
- 61.2 cm (24.1") Black
- Height adjustment 15.5 cm
- DisplayPorts quantity: 1
- Screen shape: Flat
- Maximum refresh rate: 60 Hz Response time: 10 ms
- 1920 x 1200 pixels WUXGA Panel type: IPS
- Energy efficiency class (SDR): F
| Weight | 0.23kg |
|---|---|
| Brand | EIZO |
| Display diagonal | 61.2 cm (24.1") |
| Display resolution | 1920 x 1200 pixels |
| Response time | 10 ms |
| Screen shape | Flat |
| Maximum refresh rate | 60 Hz |
| Height adjustment | Yes |