EIZO FlexScan EV2460-WT computer monitor 60.5 cm (23.8") 1920 x 1080 pixels Full HD LCD White
£251.61
EIZO FlexScan EV2460-WT, 60.5 cm (23.8"), 1920 x 1080 pixels, Full HD, LCD, 5 ms, White
out of stock
SKU: EV2460-WT
Energy-saving, ergonomic, reliable: the EV2460 offers a wide range of connection options thanks to DisplayPort, HDMI, DVI-D and D-Sub signal inputs as well as four USB downstream ports. The EV2460 caters for sophisticated computer workstations with the highest demands. Image quality and ergonomics are equally convincing. With a resolution of 1920 x 1080 pixels, an IPS LCD panel with an antireflective surface, this display excels at detailed, crystal-clear image reproduction.
E&OE
- 60.5 cm (23.8") White
- Height adjustment 14 cm Built-in speaker(s)
- USB upstream port type: USB Type-B HDMI DisplayPorts quantity: 1
- Screen shape: Flat
- Maximum refresh rate: 60 Hz Response time: 5 ms
- 1920 x 1080 pixels Full HD Panel type: IPS
- Energy efficiency class (SDR): B ENERGY STAR, EPEAT Climate +, EPEAT Silver, TCO C-TICK, CB, CCC, CE, China RoHS, Federal Communications Commission (FCC), ICES, PSE, RCM, RoHS, cTUVus, UKCA, VCCI, WEEE
- Warranty period: 5 year(s)
| Weight | 4.50kg |
|---|---|
| Brand | EIZO |
| Display diagonal | 60.5 cm (23.8") |
| Display resolution | 1920 x 1080 pixels |
| Response time | 5 ms |
| Screen shape | Flat |
| Maximum refresh rate | 60 Hz |
| Height adjustment | Yes |