MSI Vector 16 HX A14VHG-629UK Intel® Core™ i7 i7-14650HX Laptop 40.6 cm (16") Full HD+ 16 GB DDR5-SDRAM 1 TB SSD NVIDIA GeForce RTX 4080 Wi-Fi 7 (802.11be) Windows 11 Home Black
£1707.29
MSI Vector 16 HX A14VHG-629UK, Intel® Core™ i7, 40.6 cm (16"), 1920 x 1200 pixels, 16 GB, 1 TB, Windows 11 Home
out of stock
SKU: 9S7-15M142-629
Indulged in performance with the Vector 16 HX A14V, gives users the tools to freely innovate as they choose to. The Vector 16 HX A14V stands as the ultimate choice for STEM enthusiasts, tailored to optimize their endeavors.
E&OE
- Gaming Laptop Clamshell Black
- Intel® Core™ i7 i7-14650HX Processor cores: 16
- 40.6 cm (16") Full HD+ 1920 x 1200 pixels 16:10
- 16 GB DDR5-SDRAM 5600 MHz 2 x 8 GB
- 1 TB SSD
- NVIDIA GeForce RTX 4080 12 GB Intel® UHD Graphics
- Wi-Fi 7 (802.11be) Ethernet LAN 10,100,1000,2500 Mbit/s Bluetooth 5.4
- Lithium Polymer (LiPo) 90 Wh 330 W
- Windows 11 Home
| Weight | 3.00kg |
|---|---|
| Brand | MSI |
| Display diagonal | 40.6 cm (16") |
| Processor family | Intel® Core™ i7 |
| Internal memory | 16 GB |
| Total storage capacity | 1 TB |
| On-board graphics card | Yes |
| Operating system installed | Windows 11 Home |