MSI SUMMIT 16 AI EVO A2HMTG-032UK laptop Intel Core Ultra 7 255H Hybrid (2-in-1) 40.6 cm (16") Touchscreen Quad HD+ 32 GB LPDDR5-SDRAM 1 TB SSD Wi-Fi 7 (802.11be) Windows 11 Home UK English Black
£1462.46
MSI SUMMIT 16 AI EVO A2HMTG-032UK, Intel Core Ultra 7, 40.6 cm (16"), 2560 x 1600 pixels, 32 GB, 1 TB, Windows 11 Home
out of stock
SKU: 9S7-159531-032
Experience unmatched performance and refined style with the Summit 16 AI Evo. Its 16-inch touchscreen and MSI Pen 2 support unlock unlimited creativity. AI-powered features enhance your workflow, making it the ideal companion for achieving your peak performance.
E&OE
- Hybrid (2-in-1) Convertible (Folder) Black
- Intel Core Ultra 7 255H Processor cores: 16
- Touchscreen 40.6 cm (16") Quad HD+ 2560 x 1600 pixels
- 32 GB LPDDR5-SDRAM 6400 MHz
- 1 TB SSD
- Intel Arc 140T
- Wi-Fi 7 (802.11be) Bluetooth 5.4
- 82 Wh 100 W
- Windows 11 Home
| Weight | 3.60kg |
|---|---|
| Brand | MSI |
| Display diagonal | 40.6 cm (16") |
| Processor family | Intel Core Ultra 7 |
| Internal memory | 32 GB |
| Total storage capacity | 1 TB |
| On-board graphics card | Yes |
| Operating system installed | Windows 11 Home |