ASUS ROG Zephyrus G16 GU605MI-QR078W Intel Core Ultra 9 185H Laptop 40.6 cm (16") WQXGA 32 GB LPDDR5x-SDRAM 1 TB SSD NVIDIA GeForce RTX 4070 Wi-Fi 6E (802.11ax) Windows 11 Home Grey
£2617.34
out of stock
SKU: GU605MI-QR078W
PERFORMANCE MEETS PRECISIONEnjoy effortless Windows 11 Pro gaming and creating experience with up to an Intel® Core™ Ultra 9 processor 185HGame and create with up to an NVIDIA® GeForce RTX™ 4090 Laptop GPUROG’s first 2.5K OLED 240Hz/0.2ms Nebula Display, with VESA DisplayHDR True Black 500 supportUltra slim 1.49cm 1.85kg 16” Premium aluminum chassisROG Intelligent Cooling, vapor chamber, liquid metal, improved heatpipes and Arc Flow Fans™ 2.0Brand new feature Slash LightingDESIGNThe New EraPower, precision, and elegance define the 2024 Zephyrus G16. Thinner and sleeker than ever before, the Zephyrus G16 still has the same sense of style and individuality that has always set it apart from the crowd. Featuring an all-aluminum CNC-machined chassis, this laptop is the perfect blend of performance and style.
E&OE
- Gaming Laptop Clamshell Grey
- Intel Core Ultra 9 185H Processor cores: 16
- 40.6 cm (16") WQXGA 2560 x 1600 pixels OLED Gloss 16:10
- 32 GB LPDDR5x-SDRAM
- 1 TB SSD
- NVIDIA GeForce RTX 4070 8 GB Intel Arc Graphics
- Wi-Fi 6E (802.11ax) Bluetooth 5.3
- Lithium-Ion (Li-Ion) 90 Wh 200 W
- Windows 11 Home 64-bit
| Weight | 2.86kg |
|---|---|
| Brand | ASUS |
| Display diagonal | 40.6 cm (16") |
| Processor family | Intel Core Ultra 9 |
| Internal memory | 32 GB |
| Total storage capacity | 1 TB |
| On-board graphics card | Yes |
| Operating system installed | Windows 11 Home |