ASUS TUF Gaming A14 FA401UH-RG007W AMD Ryzen™ 7 260 Laptop 35.6 cm (14") WQXGA 16 GB LPDDR5x-SDRAM 1 TB SSD NVIDIA® GeForce RTX™ 5050 Wi-Fi 6E (802.11ax) Windows 11 Home Black, Grey
£1094.81
ASUS TUF Gaming A14 FA401UH-RG007W, AMD Ryzen™ 7, 3.8 GHz, 35.6 cm (14"), 2560 x 1600 pixels, 16 GB, 1 TB
24 in stock
SKU: FA401UH-RG007W
Portable Power, Maximum ImpactThe design philosophy behind the TUF Gaming A14 is all about blending power with portability. With this lightweight all-around powerhouse, you can enjoy seamless performance wherever you go.
E&OE
- Gaming Laptop Clamshell Black, Grey
- AMD Ryzen™ 7 260 3.8 GHz Processor cores: 8
- 35.6 cm (14") WQXGA 2560 x 1600 pixels IPS-Level 16:10
- 16 GB LPDDR5x-SDRAM 7500 MHz 2 x 8 GB
- 1 TB SSD
- NVIDIA® GeForce RTX™ 5050 8 GB NVIDIA G-SYNC AMD Radeon 780M
- Wi-Fi 6E (802.11ax) Bluetooth 5.3
- Lithium-Ion (Li-Ion) 73 Wh 200 W
- Windows 11 Home 64-bit
| Weight | 3.29kg |
|---|---|
| Brand | ASUS |
| Display diagonal | 35.6 cm (14") |
| Processor family | AMD Ryzen™ 7 |
| Internal memory | 16 GB |
| Total storage capacity | 1 TB |
| On-board graphics card | Yes |
| Operating system installed | Windows 11 Home |