ASUS ROG Strix G18 G815LR-S9002W Intel Core Ultra 9 275HX Laptop 45.7 cm (18") WQXGA 32 GB DDR5-SDRAM 1 TB SSD NVIDIA GeForce RTX 5070 Ti Wi-Fi 7 (802.11be) Windows 11 Home Grey
£2072.85
ASUS ROG Strix G18 G815LR-S9002W, Intel Core Ultra 9, 45.7 cm (18"), 2560 x 1600 pixels, 32 GB, 1 TB, Windows 11 Home
out of stock
SKU: G815LR-S9002W
Victory, accelerated.The Strix G18 features Intel® Core™ Ultra 9 processor 275HX boasting up to a 65W TDP with 8 Performance-cores and 16 Efficient-cores, paired with NVIDIA® GeForce® RTX 5080 (1334 AI TOPS) with a max TGP of 175W, ensuring flawless AAA gaming experiences while making resource-intensive tasks like programming and rendering effortless and seamless.
E&OE
- Gaming Laptop Clamshell Grey
- Intel Core Ultra 9 275HX Processor cores: 24
- 45.7 cm (18") WQXGA 2560 x 1600 pixels 16:10
- 32 GB DDR5-SDRAM 5600 MHz 2 x 16 GB
- 1 TB SSD
- NVIDIA GeForce RTX 5070 Ti 12 GB Intel® Graphics
- Wi-Fi 7 (802.11be) Ethernet LAN 10,100,1000,2500 Mbit/s Bluetooth 5.4
- Lithium-Ion (Li-Ion) 90 Wh 280 W
- Windows 11 Home 64-bit
| Weight | 5.67kg |
|---|---|
| Brand | ASUS |
| Display diagonal | 45.7 cm (18") |
| Processor family | Intel Core Ultra 9 |
| Internal memory | 32 GB |
| Total storage capacity | 1 TB |
| On-board graphics card | Yes |
| Operating system installed | Windows 11 Home |