ASUS ROG Zephyrus G16 GU605CR-QR102W Intel Core Ultra 9 285H Laptop 40.6 cm (16") 2.5K 32 GB LPDDR5x-SDRAM 1 TB SSD NVIDIA GeForce RTX 5070 Ti Wi-Fi 7 (802.11be) Windows 11 Home Grey
£2586.92
ASUS ROG Zephyrus G16 GU605CR-QR102W, Intel Core Ultra 9, 40.6 cm (16"), 2560 x 1600 pixels, 32 GB, 1 TB, Windows 11 Home
out of stock
SKU: GU605CR-QR102W
Performance Meets Precision Game and create on the go with the power of the all-new 2025 Zephyrus G16. Powered by Intel® Core™ Ultra 9 processor 285H and an NVIDIA® GeForce® RTX 5070 Ti (992 AI TOPS), this machine has true gaming and professional pedigree.
E&OE
- Gaming Laptop Clamshell Grey
- Intel Core Ultra 9 285H Processor cores: 16
- 40.6 cm (16") 2.5K 2560 x 1600 pixels OLED Gloss 16:10
- 32 GB LPDDR5x-SDRAM 7467 MHz
- 1 TB SSD
- NVIDIA GeForce RTX 5070 Ti 12 GB Intel Arc 140T
- Wi-Fi 7 (802.11be) Bluetooth 5.4
- Lithium-Ion (Li-Ion) 90 Wh 240 W
- Windows 11 Home 64-bit
| Weight | 4.56kg |
|---|---|
| Brand | ASUS |
| Display diagonal | 40.6 cm (16") |
| Processor family | Intel Core Ultra 9 |
| Internal memory | 32 GB |
| Total storage capacity | 1 TB |
| On-board graphics card | Yes |
| Operating system installed | Windows 11 Home |