ASUS ROG Strix G16 G614PM-RV007W AMD Ryzen™ 9 8940HX Laptop 40.6 cm (16") WUXGA 16 GB DDR5-SDRAM 1 TB SSD NVIDIA GeForce RTX 5060 Wi-Fi 6E (802.11ax) Windows 11 Home Black, Grey
£1492.71
ASUS ROG Strix G16 G614PM-RV007W, AMD Ryzen™ 9, 2.4 GHz, 40.6 cm (16"), 1920 x 1200 pixels, 16 GB, 1 TB
out of stock
SKU: G614PM-RV007W
Raise your game. Carry your squad.Game with confidence thanks to the raw horsepower of the 2024 Strix G16. Powered by an AMD Ryzen™ 9 8940HX and an NVIDIA® GeForce® RTX 5060 (572 AI TOPS) Laptop GPU with a dedicated MUX Switch and NVIDIA Advanced Optimus, be ready to dominate the competition in all of the latest games. Sporting 16-inch and full-surround heat sinks with Tri-fan Technology, the Strix G16 is here to change the way you game.
E&OE
- Gaming Laptop Clamshell Black, Grey
- AMD Ryzen™ 9 8940HX 2.4 GHz Processor cores: 16
- 40.6 cm (16") WUXGA 1920 x 1200 pixels IPS-Level 16:10
- 16 GB DDR5-SDRAM 5600 MHz 2 x 8 GB
- 1 TB SSD
- NVIDIA GeForce RTX 5060 8 GB NVIDIA G-SYNC AMD Radeon 610M
- Wi-Fi 6E (802.11ax) Ethernet LAN 10,100,1000 Mbit/s Bluetooth 5.3
- Lithium-Ion (Li-Ion) 90 Wh 280 W
- Windows 11 Home 64-bit
| Weight | 4.90kg |
|---|---|
| Brand | ASUS |
| Display diagonal | 40.6 cm (16") |
| Processor family | AMD Ryzen™ 9 |
| Internal memory | 16 GB |
| Total storage capacity | 1 TB |
| On-board graphics card | Yes |
| Operating system installed | Windows 11 Home |