ASUS TUF Gaming A16 FA608UH-RV027W AMD Ryzen™ 7 260 Laptop 40.6 cm (16") Full HD+ 16 GB DDR5-SDRAM 1 TB SSD NVIDIA® GeForce RTX™ 5050 Wi-Fi 6E (802.11ax) Windows 11 Home Grey
£1194.28
ASUS TUF Gaming A16 FA608UH-RV027W, AMD Ryzen™ 7, 3.8 GHz, 40.6 cm (16"), 1920 x 1200 pixels, 16 GB, 1 TB
4 in stock
SKU: FA608UH-RV027W
Robust Performance, Elevated Victory.As a member of the TUF Gaming family, the A16 boasts some seriously impressive specs, giving you access to the very best of gaming on Windows 11. Featuring up to an AMD® Ryzen™ 7 260 processor and up to an NVIDIA® GeForce RTX™ 5070 Laptop GPU, the A16 can easily play the latest games or keep your workflow on schedule.
E&OE
- Gaming Laptop Clamshell Grey
- AMD Ryzen™ 7 260 3.8 GHz Processor cores: 8
- 40.6 cm (16") Full HD+ 1920 x 1200 pixels IPS-Level 16:10
- 16 GB DDR5-SDRAM 5600 MHz 2 x 8 GB
- 1 TB SSD
- NVIDIA® GeForce RTX™ 5050 8 GB NVIDIA G-SYNC AMD Radeon 780M
- Wi-Fi 6E (802.11ax) Ethernet LAN 10,100,1000 Mbit/s Bluetooth 5.3
- Lithium-Ion (Li-Ion) 90 Wh 240 W
- Windows 11 Home 64-bit
| Weight | 2.20kg |
|---|---|
| Brand | ASUS |
| Display diagonal | 40.6 cm (16") |
| Processor family | AMD Ryzen™ 7 |
| Internal memory | 16 GB |
| Total storage capacity | 1 TB |
| On-board graphics card | Yes |
| Operating system installed | Windows 11 Home |