MSI Vector 16 HX AI A2XWHG-654UK Intel Core Ultra 9 275HX Laptop 40.6 cm (16") Quad HD+ 32 GB DDR5-SDRAM 1 TB SSD NVIDIA GeForce RTX 5070 Ti Wi-Fi 7 (802.11be) Windows 11 Home Grey
£1829.43
MSI Vector 16 HX AI A2XWHG-654UK, Intel Core Ultra 9, 40.6 cm (16"), 2560 x 1600 pixels, 32 GB, 1 TB, Windows 11 Home
out of stock
SKU: 9S7-15M352-654
Designed for STEM professionals, the Vector 16 HX AI delivers cutting-edge performance and rock-solid stability. It acts as a high-tech brain, seamlessly processing complex data with speed and precision. From software development to data analysis and simulations, the Vector 16 HX AI provides the performance and reliability engineers need to succeed.
E&OE
- Performance Laptop Clamshell Grey
- Intel Core Ultra 9 275HX Processor cores: 24
- 40.6 cm (16") Quad HD+ 2560 x 1600 pixels IPS-Level 16:10
- 32 GB DDR5-SDRAM 5600 MHz 2 x 16 GB
- 1 TB SSD
- NVIDIA GeForce RTX 5070 Ti 12 GB IntelĀ® Graphics
- Wi-Fi 7 (802.11be) Ethernet LAN 2500 Mbit/s Bluetooth 5.4
- 90 Wh 330 W
- Windows 11 Home
| Weight | 2.70kg |
|---|---|
| Brand | MSI |
| Display diagonal | 40.6 cm (16") |
| Processor family | Intel Core Ultra 9 |
| Internal memory | 32 GB |
| Total storage capacity | 1 TB |
| On-board graphics card | Yes |
| Operating system installed | Windows 11 Home |