BenQ PD2730S computer monitor 68.6 cm (27") 5120 x 2880 pixels 5K Ultra HD LED Black
£1019.68
8 in stock
SKU: 9H.LN7LA.TBE
Pixel Precision to Make Inspirations Come AliveDisplay ColorTalkEnjoy Intuitive Color Matching Without a CalibratorOffers creative professionals an intuitive interface to easily match colors between a MacBook® and a monitor or between two monitors with no calibrator needed.Palette Master UltimateAchieve More Precise Color Matching with a CalibratorOffers effortless calibration with no experience needed. Follow visual menus and clear prompts for software calibration that meets international standards.*Calibrator Suggestions: X-Rite i1 Display Pro, X-Rite i1 Display Pro Plus, Datacolor Spyder X, Datacolor Spyder X2Colors You Can TrustBenQ's AQCOLOR technology guarantees "Accurate Reproduction," displaying colors as intended with out-of-the-box precision. Designers benefit from wide color space coverage, with each monitor ensuring corner-to-corner uniformity and undergoing rigorous testing, earning Calman and Pantone validation for professional-grade accuracy.
E&OE
- 68.6 cm (27") Black
- Height adjustment 15 cm Built-in speaker(s)
- HDMI HDMI version: 2.1 DisplayPorts quantity: 1 DisplayPort version: 1.4
- Screen shape: Flat
- Maximum refresh rate: 60 Hz Response time: 5 ms Response time measurement type: GTG (Gray to Gray)
- 5120 x 2880 pixels 5K Ultra HD Panel type: IPS
- Energy efficiency class (SDR): F
| Weight | 12.60kg |
|---|---|
| Brand | BenQ |
| Display diagonal | 68.6 cm (27") |
| Display resolution | 5120 x 2880 pixels |
| Response time | 5 ms |
| Screen shape | Flat |
| Maximum refresh rate | 60 Hz |
| Height adjustment | Yes |