ASUS ROG Strix G16 G614PR-RV016W AMD Ryzen™ 9 8940HX Laptop 40.6 cm (16") WUXGA 16 GB DDR5-SDRAM 1 TB SSD NVIDIA GeForce RTX 5070 Ti Wi-Fi 6E (802.11ax) Windows 11 Home Black, Grey
ASUS ROG Strix G16 G614PR-RV016W, AMD Ryzen™ 9, 2.4 GHz, 40.6 cm (16"), 1920 x 1200 pixels, 16 GB, 1 TB
out of stock
SKU: G614PR-RV016W
E&OE
  • Gaming Laptop Clamshell Black, Grey
  • AMD Ryzen™ 9 8940HX 2.4 GHz Processor cores: 16
  • 40.6 cm (16") WUXGA 1920 x 1200 pixels IPS-Level 16:10
  • 16 GB DDR5-SDRAM 5200 MHz
  • 1 TB SSD
  • NVIDIA GeForce RTX 5070 Ti 12 GB NVIDIA G-SYNC AMD Radeon 610M
  • Wi-Fi 6E (802.11ax) Ethernet LAN 10,100,1000 Mbit/s Bluetooth 5.3
  • Lithium-Ion (Li-Ion) 90 Wh 280 W
  • Windows 11 Home 64-bit
Weight 2.86kg
Brand ASUS
Display diagonal 40.6 cm (16")