ASUS ROG Zephyrus G14 GA403WR-QS085W AMD Ryzen AI 9 370 Laptop 35.6 cm (14") 3K 32 GB LPDDR5x-SDRAM 1 TB SSD NVIDIA GeForce RTX 5070 Ti Wi-Fi 7 (802.11be) Windows 11 Home Grey
£2781.76
ASUS ROG Zephyrus G14 GA403WR-QS085W, AMD Ryzen AI 9, 2 GHz, 35.6 cm (14"), 2880 x 1800 pixels, 32 GB, 1 TB
5 in stock
SKU: GA403WR-QS085W
Performance Meets PrecisionEffortlessly game, create, and collaborate on this next-gen Windows 11 Pro machine. Featuring up to an AMD Ryzen™ AI 9 HX 370 processor and up to an NVIDIA® GeForce RTX™ 5080 Laptop GPU, this 14-inch machine can easily handle the latest games and cutting-edge creative software alike. AI accelerators built into both the CPU and GPU allow the Zephyrus G14 to remain the lightest ROG laptop we’ve ever produced, without breaking a sweat when it's time to get to work.
E&OE
- Gaming Laptop Clamshell Grey
- AMD Ryzen AI 9 370 2 GHz Processor cores: 12
- 35.6 cm (14") 3K 2880 x 1800 pixels OLED Gloss 16:10
- 32 GB LPDDR5x-SDRAM 8000 MHz
- 1 TB SSD
- NVIDIA GeForce RTX 5070 Ti 12 GB NVIDIA G-SYNC AMD Radeon 890M
- Wi-Fi 7 (802.11be) Bluetooth 5.4
- Lithium-Ion (Li-Ion) 73 Wh 200 W
- Windows 11 Home 64-bit
| Weight | 1.57kg |
|---|---|
| Brand | ASUS |
| Display diagonal | 35.6 cm (14") |
| Processor family | AMD Ryzen AI 9 |
| Internal memory | 32 GB |
| Total storage capacity | 1 TB |
| On-board graphics card | Yes |
| Operating system installed | Windows 11 Home |