Lenovo ThinkPad E14 Gen 7 (AMD) AMD Ryzen™ 5 220 Laptop 35.6 cm (14") WUXGA 16 GB DDR5-SDRAM 256 GB SSD Wi-Fi 6E (802.11ax) Windows 11 Pro English Black
£751.76
Lenovo ThinkPad E14 Gen 7 (AMD), AMD Ryzen™ 5, 3.2 GHz, 35.6 cm (14"), 1920 x 1200 pixels, 16 GB, 256 GB
200 in stock
SKU: 21T00066UK
Lenovo ThinkPad E14 Gen 7 (AMD). Product type: Laptop, Form factor: Clamshell. Processor family: AMD Ryzen™ 5, Processor model: 220, Processor frequency: 3.2 GHz. Display diagonal: 35.6 cm (14"), HD type: WUXGA, Display resolution: 1920 x 1200 pixels. Internal memory: 16 GB, Internal memory type: DDR5-SDRAM. Total storage capacity: 256 GB, Storage media: SSD. On-board graphics card model: AMD Radeon 740M. Operating system installed: Windows 11 Pro. Product colour: Black
| Weight | 11.00kg |
|---|---|
| Brand | Lenovo |
| Display diagonal | 35.6 cm (14") |
| Processor family | AMD Ryzen™ 5 |
| Internal memory | 16 GB |
| Total storage capacity | 256 GB |
| On-board graphics card | Yes |
| Operating system installed | Windows 11 Pro |