ASUS ExpertBook B5 B5605CC-MBU715X Intel Core Ultra 7 255H Laptop 40.6 cm (16") WUXGA 16 GB DDR5-SDRAM 512 GB SSD Wi-Fi 7 (802.11be) Windows 11 Pro Grey
£1124.1
out of stock
SKU: 90NX08F1-M009T0
Smart, secure AI power for businessASUS ExpertBook B5 is a lightweight, AI-enhanced marvel that combines the latest Intel® Core™ Ultra and built-in Intel® Arc™ graphics1, ushering in a new era of productivity. It is your reliable business partner with superb on-the-go performance, enterprise-grade security and versatile customisation for strategic-thinking professionals — and infused with AI to make lighter work of the modern business world.ASUS ExpertBook B5 also workforce computing deployments by seamlessly delivering customised solutions and supporting a variety of flexible configurations to meet specific needs, with options. This ultralight, premium design strikes the perfect balance of power and portability to precisely tackle intensive workflows and perfectly turbocharge productivity from the field to the boardroom.
E&OE
- Work Laptop Clamshell Grey
- Intel Core Ultra 7 255H Processor cores: 16
- 40.6 cm (16") WUXGA 1920 x 1200 pixels LED backlight 16:10
- 16 GB DDR5-SDRAM 1 x 16 GB
- 512 GB SSD
- Intel Arc 140T
- Wi-Fi 7 (802.11be) Ethernet LAN 10,100,1000 Mbit/s Bluetooth 5.4
- Lithium-Ion (Li-Ion) 63 Wh 65 W
- Windows 11 Pro 64-bit
| Weight | 1.77kg |
|---|---|
| Brand | ASUS |
| Display diagonal | 40.6 cm (16") |
| Internal memory | 16 GB |
| On-board graphics card | Yes |
| Operating system installed | Windows 11 Pro |
| Processor family | Intel Core Ultra 7 |
| Total storage capacity | 512 GB |