ASUS ProArt P16 H7606WW-SE006W Copilot+ PC AMD Ryzen AI 9 HX 370 Laptop 40.6 cm (16") Touchscreen WQUXGA 64 GB LPDDR5x-SDRAM 2 TB SSD NVIDIA GeForce RTX 5080 Wi-Fi 7 (802.11be) Windows 11 Home Black
£2866.56
33 in stock
SKU: H7606WW-SE006W
Creativity Unrivaled, AnywhereMeet ProArt P16 – your ultimate creative companion for the studio and on the move. Its OLED touchscreen ensures precise color accuracy for flawless proofing, while versatile I/O ports seamlessly connect all your peripherals. This NVIDIA® Studio-validated laptop packs a GeForce RTX™ 50 Series Laptop GPU, providing powerful graphics and 321 TOPS AI performance. Additionally, it features up to a 50 TOPS AMD Ryzen™ AI 9 HX 370 processor, delivering exceptional processing power. With AI-enhanced creative features, military-grade toughness, and a long-lasting battery, ProArt P16 transforms any setting into your studio.
E&OE
- Laptop Clamshell Black
- AMD Ryzen AI 9 HX 370 2 GHz Processor cores: 12
- Touchscreen 40.6 cm (16") WQUXGA 3840 x 2400 pixels OLED 16:10
- 64 GB LPDDR5x-SDRAM
- 2 TB SSD
- NVIDIA GeForce RTX 5080 16 GB AMD Radeon 890M
- Wi-Fi 7 (802.11be) Bluetooth 5.4
- Lithium-Ion (Li-Ion) 90 Wh 240 W
- Windows 11 Home 64-bit
| Weight | 6.22kg |
|---|---|
| Brand | ASUS |
| Display diagonal | 40.6 cm (16") |
| Processor family | AMD Ryzen AI 9 HX |
| Internal memory | 64 GB |
| Total storage capacity | 2 TB |
| On-board graphics card | Yes |
| Operating system installed | Windows 11 Home |