ASUS Vivobook S14 S3407QA-KP003W Copilot+ PC Snapdragon X1-26-100 Laptop 35.6 cm (14") WQXGA 16 GB LPDDR5x-SDRAM 512 GB SSD Wi-Fi 6E (802.11ax) Windows 11 Home Grey
£847.55
out of stock
SKU: S3407QA-KP003W
More Intelligent, More Productive, More SecureExperience effortless AI with the ASUS Vivobook S14, your ideal companion for everyday life. Whether for work, study, or play, this ASUS Copilot+ PC helps you power through any task, designed to be more productive, intelligent, and secure. Its sleek metallic design is both practical and stylish, while the Snapdragon® X processor and up to 30.5 hours of battery life*1 ensure all-day productivity. Enjoy stunning visuals on the vibrant 16:10 FHD OLED*2 or 2.5K IPS display and immersive sound for better video calls and streaming. Built for a balanced lifestyle, the ASUS Vivobook S14 does more for you, giving you back time to enjoy life’s everyday moments.
E&OE
- Home Laptop Clamshell Grey
- Snapdragon X1-26-100 Processor cores: 8
- 35.6 cm (14") WQXGA 2560 x 1600 pixels IPS-Level LED backlight 16:10
- 16 GB LPDDR5x-SDRAM
- 512 GB SSD
- Qualcomm Adreno GPU
- Wi-Fi 6E (802.11ax) Bluetooth 5.3
- Lithium-Ion (Li-Ion) 70 Wh 65 W
- Windows 11 Home 64-bit
| Weight | 1.74kg |
|---|---|
| Brand | ASUS |
| Display diagonal | 35.6 cm (14") |
| Processor family | Snapdragon |
| Internal memory | 16 GB |
| Total storage capacity | 512 GB |
| On-board graphics card | Yes |
| Operating system installed | Windows 11 Home |