ASUS Vivobook 14 X1407CA-LY086W Intel Core Ultra 5 225H Laptop 35.6 cm (14") WUXGA 16 GB DDR5-SDRAM 512 GB SSD Wi-Fi 6 (802.11ax) Windows 11 Home Gold
£590.2
56 in stock
SKU: X1407CA-LY086W
More Intelligent, More Productive, More SecureASUS Vivobook 14 is the perfect sidekick for your daily adventures. With a speedy Intel® Core™ Ultra 5 Processor (Series 2), 16 GB of RAM, and a spacious 512 GB SSD, you’ll breeze through tasks like a pro. Its stunning 16:10 WUXGA(WU) 1920x1200 IPS 60 Hz 14-inch display brings everything to life in crisp detail. The sleek modern design features a comfy and quiet ASUS ErgoSense keyboard, a roomy touchpad with intuitive gesture support, and a flexible 180° hinge, making your workdays and playdays more efficient and enjoyable. Plus, with top-notch security features and military-grade durability, you can relax knowing your laptop is as tough as it is smart. Upgrade your everyday with this amazing ASUS Vivobook laptop!
E&OE
- Home Laptop Clamshell Gold
- Intel Core Ultra 5 225H Processor cores: 14
- 35.6 cm (14") WUXGA 1920 x 1200 pixels LED backlight 16:10
- 16 GB DDR5-SDRAM
- 512 GB SSD
- Intel Arc 130T
- Wi-Fi 6 (802.11ax) Bluetooth 5.2
- Lithium-Ion (Li-Ion) 42 Wh 65 W
- Windows 11 Home 64-bit
| Weight | 1.49kg |
|---|---|
| Brand | ASUS |
| Display diagonal | 35.6 cm (14") |
| Processor family | Intel Core Ultra 5 |
| Internal memory | 16 GB |
| Total storage capacity | 512 GB |
| On-board graphics card | Yes |
| Operating system installed | Windows 11 Home |