ASUS Zenbook 14 OLED UM3406KA-PP013W AMD Ryzen™ AI 5 340 Laptop 35.6 cm (14") 3K 16 GB LPDDR5x-SDRAM 1 TB SSD Wi-Fi 6E (802.11ax) Windows 11 Home Black
£1096.67
out of stock
SKU: UM3406KA-PP013W
New Zen with AIElevate your experience with the sleek and sophisticated Zenbook 14 OLED ultraportable. Its thin-and-light design houses the power of the latest AI-enabled AMD Ryzen™ AI 5 340 6 Core-Processor, which make AI tools fly, along with AMD Radeon™ graphics. A long-lasting battery ensures all-day power, and there's a full complement of I/O ports for enhanced connectivity. Its 180° hinge allows easy sharing, and you can dive into a world of sensory delight with the vibrant ASUS Lumina OLED display*1 and cutting-edge super-linear speakers, while embracing the environmentally conscious design that exudes eco-elegance.
E&OE
- Home Laptop Clamshell Black
- AMD Ryzen™ AI 5 340 2 GHz Processor cores: 6
- 35.6 cm (14") 3K 2880 x 1800 pixels OLED LED backlight Gloss 16:10
- 16 GB LPDDR5x-SDRAM
- 1 TB SSD
- AMD Radeon 840M
- Wi-Fi 6E (802.11ax) Bluetooth 5.3
- Lithium-Ion (Li-Ion) 75 Wh 65 W
- Windows 11 Home 64-bit
| Weight | 3.67kg |
|---|---|
| Brand | ASUS |
| Display diagonal | 35.6 cm (14") |
| Processor family | AMD Ryzen™ AI 5 |
| Internal memory | 16 GB |
| Total storage capacity | 1 TB |
| On-board graphics card | Yes |
| Operating system installed | Windows 11 Home |