ASUS Vivobook 14 X1407QA-LY003W Copilot+ PC Snapdragon X1-26-100 Laptop 35.6 cm (14") WUXGA 16 GB LPDDR5x-SDRAM 512 GB SSD Wi-Fi 6E (802.11ax) Windows 11 Home Blue
£491.92
144 in stock
SKU: X1407QA-LY003W
More Intelligent, More Productive, More SecureIt’s here! We’re proud to present the ASUS Copilot+ PC — ASUS Vivobook 14. Powered by the latest AI-enabled processors, these PCs bring you a next-level AI experience, with enhanced security, speed, and personalization. With integrated AI engines to accelerate AI computing, Microsoft Copilot for personalized assistance, and a suite of powerful ASUS AI applications, your PC is now your ultimate companion. Experience the difference easier, faster, smarter, and smoother — ASUS Copilot+ PC puts an extraordinary AI experience at your fingertips, now.
E&OE
- Home Laptop Clamshell Blue
- Snapdragon X1-26-100 Processor cores: 8
- 35.6 cm (14") WUXGA 1920 x 1200 pixels IPS-Level LED backlight 16:10
- 16 GB LPDDR5x-SDRAM
- 512 GB SSD
- Qualcomm Adreno GPU
- Wi-Fi 6E (802.11ax) Bluetooth 5.3
- Lithium-Ion (Li-Ion) 50 Wh 65 W
- Windows 11 Home 64-bit
| Weight | 1.49kg |
|---|---|
| Brand | ASUS |
| Display diagonal | 35.6 cm (14") |
| Processor family | Snapdragon |
| Internal memory | 16 GB |
| Total storage capacity | 512 GB |
| On-board graphics card | Yes |
| Operating system installed | Windows 11 Home |